Portréty, betlémy, ilustrace a volná tvorba
Hledat
Navigace: Markéta Zemanová > Betlémy

Betlémy

Od roku 2001 se zabývám malováním betlémových figurek ústeckoorlické tradice. Maluji jednotlivé figurky i celé betlémy. V podmenu Nové figurky nabízím konkrétní figurky k prodeji, ale maluji i na objednávku dle přání zákazníka. Na objednávku maluji i celé sestavy betlémů. Figurky je možné si prohlédnout "fyzicky" v Brandýse nad Orlicí viz. Kontakt nebo dle dohody v Ústí nad Orlicí. Nyní nabízím k prodeji i malý betlém viz. podmenu Ukázky betlémů.

Vznik a historie betlémů v Čechách

První jesličky vznikly zhruba na začátku 16. století. První betlém v Čechách byl prý postaven u Jezuitů v pražském Klementinu roku 1562. Dále se objevovaly betlémy v kostelích, zámeckých kaplích a klášterech. Byly vyrobeny z různého materiálu, např. ze dřeva, těsta, ...

Tato tradice se rozšiřovala do různých koutů Čech a dostala se i do Ústí nad Orlicí. I zde se začaly stavět betlémy - namalované na lepence. Kdo uměl trochu malovat a znal barvy, tak si namaloval betlém. Nejznámější malíř byl Jarolím Štantejský. Výtvarné vzdělání získal ve Vídni u Německého malíře Führicha. Prvním známým ústeckým malířem byl tkadlec Bartoň. Je ale pravděpodobné, že už i před ním se betlémy v Ústí malovaly. Betlémy byly stavěny pro potěšení sebe, přátel a ostatních lidí. Po Bartoňovi následovalo mnoho dalších. Betlémy se v Ústí nad Orlicí malují a staví dodnes.

Jiří Kada

 
© marketa-zemanova.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma, reklama PC fórum